Twórca ma prawo poznać wysokość wpływów z korzystania z utworu
- sie
- 18
Wynagrodzenie twórcy dzieła jest często przez strony umowy uzależniane od wysokości przychodów z eksploatacji utworu (wynagrodzenie tantiemowe). Twórca zarabia wówczas tylko wtedy, gdy utwór przynosi zamawiającemu zyski. Taki sposób rozliczeń pozwala rozłożyć ryzyko niepowodzenia rynkowego dzieła na obie strony transakcji. W praktyce pojawić się jednak mogą problemy z kontrolą rzeczywistych wpływów zamawiającego i w efekcie kwot przypadających twórcy.
Istotne jest, aby twórca uprawniony do otrzymania tantiemów miał także prawo kontroli dokumentów księgowych kontrahenta. Jeśli uprawnienia takiego nie przewiduje umowa, twórcy mogą skorzystać z uprawnień ustawowych. Umowa nie może także wyłączać przysługujących twórcy z mocy ustawy uprawnień.
Zgodnie z art. 47 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jeżeli wynagrodzenie twórcy zależy od wysokości wpływów z korzystania z utworu, twórca ma prawo do otrzymania informacji i wglądu w niezbędnym zakresie do dokumentacji mającej istotne znaczenie dla określenia wysokości tego wynagrodzenia.
Powyższe uprawnienia twórca może realizować samodzielnie lub przy pomocy osób trzecich (np. biegłych). W przypadku odmowy udostępnienia informacji i dokumentów twórcy służy przeciwko kontrahentowi roszczenie informacyjne, którego realizacja wymaga wytoczenia powództwa.
Zakres informacji oraz dokumentacji, z uwagi na wgląd w tajemnice przedsiębiorstwa osoby zobowiązanej, powinien być ograniczony jedynie do udostępnienia danych istotnych oraz niezbędnych dla wyliczenia wynagrodzenia. Jak wskazał Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 11 maja 2007 r. (sygn. akt: I ACa 1145/06), dla weryfikacji otrzymanego od pozwanego wynagrodzenia wystarczające są informacje dotyczące daty sprzedaży oraz ceny, natomiast dane dotyczące osoby kontrahenta wykraczają poza zakres niezbędny, o których mowa w art. 47 prawa autorskiego.
Data: 18.08.2011
Autor: Łukasz Niedziela
Aktualności i publikacje
- Adwokat Łukasz Niedziela gościem Radia Gdańsk.
- Spółka z o.o. – pytania i odpowiedzi.
- Kontynuacja współpracy z Festiwalem CAMERIMAGE.
- Adwokat Łukasz Niedziela członkiem Komisji Doskonalenia Zawodowego Pomorskiej Izby Adwokackiej.
- Szkolenia z prawa autorskiego dla adwokatów Pomorskiej Izby Adwokackiej.
- Zakładanie i rejestracja w KRS spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (z o.o.).
- Nowe zasady odpowiedzialności sprzedawców z tytułu rękojmi.
- Prawo autorskie – kolejna edycja forum prawnego CAMERIMAGE 2014.